Code of practice

I overensstemmelse med det økologiske nærhedsprincip, er det DLGs politik, at oprindelsen af råvarer og afgrøder er kendt og kan spores om nødvendigt.

For DLG gør det sig gældende allerede ved indkøb af råvarer og afgrøder, at man er bekendt med, hvor afgrøden er dyrket, hvem der har dyrket den og hvor råvaren er forarbejdet.

Er der risiko for svindel?

Erfaringerne har vist, at det er nødvendigt at kræve dette. Euro Bio Korn skandalen i slutningen af 90´erne demonstrerede med al tydelig, at når der er prisforskelle mellem økologiske, omlægnings- og konventionelle afgrøder, er risikoen for svindel stor. Dette gælder især hvor prisforskellen er stor og sporbarheden dårlig.

Manglende sporbarhed vurderes at være et problem for økologiske/omlægnings varer, som er dyrket udenfor EU.  Her er kravene til sporbarhed mindre før varen kommer ind i EU og risikoen for, at det er en konventionel eller GMO-vare, er dermed tilstede.

Euro Bio Korn skandalen medførte, at der inden for EU i dag kræves kontrol og certificering for sporbarhed. Afgrøder, der importeres til EU, kontrolleres for de nødvendige certifikater, hvilket ikke nødvendigvis betyder fuld sporbarhed helt ned på markniveau.

IFOAM-certifikat eller godkendt leverandør!

DLG køber primært varer, som er certificeret af et IFOAM akkrediteret kontrolorgan. Et af IFOAM akkrediteret kontrolorgan garanterer for fuld sporbarhed på afgrøden i overensstemmelse med ovennævnte økologiske princip.

Der er forskel på om et certificeringsorgan er akkrediteret af IFOAM eller blot er medlem af IFOAM. På dette link kan man se hvilke certificeringsorganer, der er akkrediteret af IFOAM:http://www.ifoam.org/organic_world/directory/index.html 

Læs mere om IFOAM på http://www.ifoam.org/  eller »  Download IFOAM brochure (PDF - kræver Acrobat Reader)  

Alternativt godkender DLG økologiske/omlægnings råvarer eller afgrøder, hvis der er dokumenteret fuld sporbarhed. Dette indebærer, at DLG kan få oplyst, hvem der har dyrket afgrøden. DLG er indstillet på selv at auditere herfor.

GMO

Omlægnings Majs & Sojabønne vurderes som høj risiko varer mht til indhold af GMO. Årsagen er, at arealer, som kun har været dyrket økologisk i 1 eller 2 år, med større sandsynlighed kan være befængt med GMO-planter stammende fra tidligere forfrugter.

Biprodukter

Det kan være vanskeligt at få dokumenteret sporbarheden på biprodukter fra forarbejdningsindustrien. Hvedeklid, hvedegluten og majsgluten er relevante fiber- og proteinkilder til økologiske husdyr. Desværre er der eksempler på, at både danske og udenlandske møller har fået leveret økologisk korn, som alligevel ikke var økologisk. Konsekvensen er, at dette også påvirker biproduktets økologiske status.

DLG anvender kun biprodukter, hvis producenten kan garantere fuld dokumenteret sporbarhed på produktet, dvs at avleren af den forarbejdede afgrøde er kendt.